Jak jeździć zimą

Okres zimowy na ulicach żąda od właścicieli samochodów szczególnego przygotowania auta oraz podwyższonej koncentracji w czasie jazdy. Zimą zdarza się najwięcej zdarzeń drogowych, w szczególności w mieście, gdzie ruch w czasie godzin szczytu jest duży.
Czy, aby bezpiecznie podróżować zimową porą, wystarczy tylko podróżować wolniej a także ostrożniej? Zachęcamy do zapoznania się z paroma wskazówkami, które ułatwią jazdę autem w czasie zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na ulicach koniecznie warto zrobić badanie techniczne auta. Podróż zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większa część kierowców przestrzega tej normy.
Należałoby ponadto zwrócić uwagę na działanie hamulców. Kiedy hamulce działają nierówno, łatwiej stracić kontrolę nad samochodem i spaść z drogi w trakcie hamowania. Nierówne funkcjonowanie hamulca jest niezauważalne podczas lata oraz jesieni – zimą potrafi doprowadzić do szkody albo stłuczki.
Najlepiej przed okresem zimowym zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza wypożyczalnia pojazdów prowadzi wypożyczanie aut, które są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed najmem każdego auta, kontrolujemy jego stan techniczny, aby zagwarantować klientom najlepszy komfort jazdy i poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się pojazdem podczas zimy wydaje się mało znaczący, lecz dobrze pamiętać o jednej normie. Kiedy kierowca będzie nazbyt silnie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami uprzednio się rozgrzeje i roztopi, a następnie zamarznie, tworząc lód. Potrafi to doprowadzić do zaistnienia problemów jeszcze przed odjechaniem z miejsca postoju. Samochód zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Przede wszystkim nie panikować i nadmiernie mocno nie wciskać pedału gazu, jako że to zdoła wyłącznie pogorszyć sprawę. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    przede wszystkim trzeba wyprostować koła,
•    później delikatnie nacisnąć pedał gazu.
•    gdy auto rozpocznie się zakopywać, powinno się    dynamicznie wcisnąć sprzęgło,
•    potem powinno się powtórnie nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Przesadna śmiałość jest najczęstszą przyczyną stłuczek  podczas zimy. Warto zachować bezpieczny odstęp, przede wszystkim w mieście, gdzie dynamizm na drodze jest większy. Nawet najlepszy i doświadczony kierowca winien zachować przezorność podczas jazdy, nie tylko przez wzgląd na niesprzyjające warunki na ulicy, lecz dodatkowo na postępowanie pozostałych posiadaczy pojazdów.
Trudno przewidzieć zachowania każdego z uczestników ruchu, więc najrozsądniej zimą zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Niezależnie od innych samochodów na ulicy, uwagę kierowcy winna być skupiona na pieszych i rowerzystach.
 Aby uniknąć kolizji zachowaj większy odstęp. Ten prosty krok pozwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i większego pułapu bezpieczeństwa.

Nasza wypożyczalnia prowadzi najem aut dostawczych i osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wyjazd w góry, uszykowaliśmy opcję najmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote