Najem samochoduzastępczego po kolizji – poradnik

Uczestniczyłeś w wypadku, jaki nie wydarzył się z Twojej winy i Twój pojazd jest chwilowo w naprawie? Jeżeli samochód jest Ci potrzebny do dziennego funkcjonowania, nie powinieneś się martwić – należy Ci się samochód zastępczy, jakiego koszt zostanie spłacony przez OC sprawcy zdarzenia.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o pojazd zastępczy z OC sprawcy ma prawo starać się ktoś, kto uczestniczył w stłuczce spowodowanej poprzez stronę przeciwną i w jej skutku został wyzbyty środka transportu. Nieistotne jest to, do jakich celów własnych czy zawodowych korzystasz pojazdu. Gdy stwierdzisz, że deficyt pojazdu naraża Cię na uciążliwości, masz możesz starać się o pojazd zastępczy.

Jakie dokumenty warto dołączyć do wniosku o wynajem samochodu zastępczego?
Podanie o pojazd zastępczy masz prawo złożyć wprost u ubezpieczyciela, ponieważ takie sposób w ofercie ma także wiele warsztatów i wypożyczalni samochodowych. Część z nich także oferuje tę usługę bez żadnych kosztów zdając sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na dłuższy wynajem pojazdu, a następnie podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu kosztów wprost z ubezpieczycielem winowajcy.

Aby uzyskać zastępczy samochód będziesz musiał dopełnić kilka formalności. Miej na uwadze w takim razie, ażeby zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawko kierowcy,
  • dowód rejestracyjny poszkodowanego auta,
  • numer i datę szkody,
  • dane polisy OC winowajcy,
  • kwit z towarzystwa ubezpieczeniowego z wiadomością o przyjęciu szkody do likwidacji i alternatywy wynajmu samochodu.

O czym należy pamiętać wynajmując samochód po kolizji?
Pojazd zastępczy należy Ci się niezależnie od tego, w jakich celach korzystasz ze swego pojazdu na co dzień, jednak jedynie wówczas, jeżeli nie posiadasz innego środka transportu. Gdy masz w posiadaniu drugie auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej usługi. Pamiętaj także o tym, że Twój tymczasowy środek transportu nie ma prawa być samochodem wyższej wersji niż to, jakiego właścicielem jesteś, a opłata za wynajęcie nie może przewyższać średniej ceny na rynku.

Czas korzystania z pojazdu zastępczego
Prócz tego korzystać z pożyczonego auta masz prawo już od dnia powstania szkody, nawet do momentu zabrania swego samochodu z warsztatu bądź w przypadku, kiedy wystąpi szkoda całkowita, aż do chwili nabycia nowego samochodu.
Jeśli zakład ubezpieczeń udowodni, iż nazbyt długo zwlekałeś z decyzją to może odmówić całkowitego zwrotu pieniędzy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes