Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w prowadzeniu samochodem oraz przeszłość ubezpieczenia to nie jedyne faktory, jakie formują wysokość polisy odpowiedzialności cywilnej. Podobnie znaczące jest to, jakim podróżujesz pojazdem, a szczególnie, jaką ma on objętość silnika. Im będzie większa, tym więcej zapłacisz za ubezpieczenie. Już na etapie kupienia samochodu zastanów się, czy potężne auto będzie Ci niezbędne. Oczywiście, jeśli obowiązkowo musisz podróżować terenówką z wielką objętością silnika, nie nakłaniamy Cię do zmiany woli. Licz się niemniej jednak z tym, iż za OC zapłacisz dużo więcej aniżeli za propozycję na mały, miejski pojazd.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Kierowcom pojazdów z dużą pojemnością silnika przypisuje się większe zagrożenie uczynienia zgłoszenia. Przy większej pojemności pojazd może osiągać wyższą prędkość. Zakłady ubezpieczeniowe przyjmują zatem banalne przypuszczenie: ktoś kto posiada takie pojazd, wcześniej lub później będzie pragnął przetestować jego potencjał na jezdni.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Składka polisy OC dla pojazdu z objętością silnika ponad 3500 cm3 może być ponad 60% wyższa niż dla samochodu z pojemnością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu 2017 roku kierowcy aut płacili średnio za ochronę OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Patrząc na opisany podział łatwo nadmienić, że cena OC raptownie wzrasta przy objętości silnika ponad 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy podwyżki za samochód z obszerną objętością silnika są identyczne dla modszych i starszych posiadaczy samochodów? Wykonaliśmy kalkulację stawek polis OC na przykładzie 2 kierowców pojazdów w odmiennym wieku. Obaj posiadacze mają tożsamy samochód: Volkswagena Golfa z 2007 roku (w  czasie kalkulacji zmienialiśmy jednie pojemność jego silnika).
Doświadczony 45-letni właściciel z maksymalnymi ulgami będzie musiał zapłacić za najmniejsze ubezpieczenie odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od 12 miesięcy posiada uprawnienia do prowadzenia samochodu i nie ma nadal zniżek w OC powinien się liczyć ze zdecydowanie wyższą stawką za obowiązkowe OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja widać różnica między najkorzystniejszym i najdroższym OC dla niedoświadczonego właściciela wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale wyłącznie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Tak młodzi, jak i doświadczeni posiadacze aut mają obowiązek zapłacić więcej za umowę ubezpieczeniową auta z znaczną objętością silnika. Natomiast najmłodsi użytkownicy muszą w związku z tym wygrzebać z portfela zdecydowanie więcej gotówki. Dlatego też, to głównie oni powinni pomyśleć, czy nie lepiej na początek kupić względnie “słabszy” samochód.
A co z posiadaczami pojazdów, którzy mają obecnie samochód z sporą objętością silnika i nie planują go zmieniać? Rekomendujemy im zestawienie ofert kilkunastu ubepieczalni i wybór tego, jakie będzie najmniej surowe w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego.

                            

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote