Jak jeździć zimą

Okres zimowy na ulicach żąda od właścicieli samochodów szczególnego przygotowania auta oraz podwyższonej koncentracji w czasie jazdy. Zimą zdarza się najwięcej zdarzeń drogowych, w szczególności w mieście, gdzie ruch w czasie godzin szczytu jest duży.
Czy, aby bezpiecznie podróżować zimową porą, wystarczy tylko podróżować wolniej a także ostrożniej? Zachęcamy do zapoznania się z paroma wskazówkami, które ułatwią jazdę autem w czasie zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na ulicach koniecznie warto zrobić badanie techniczne auta. Podróż zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większa część kierowców przestrzega tej normy.
Należałoby ponadto zwrócić uwagę na działanie hamulców. Kiedy hamulce działają nierówno, łatwiej stracić kontrolę nad samochodem i spaść z drogi w trakcie hamowania. Nierówne funkcjonowanie hamulca jest niezauważalne podczas lata oraz jesieni – zimą potrafi doprowadzić do szkody albo stłuczki.
Najlepiej przed okresem zimowym zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza wypożyczalnia pojazdów prowadzi wypożyczanie aut, które są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed najmem każdego auta, kontrolujemy jego stan techniczny, aby zagwarantować klientom najlepszy komfort jazdy i poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się pojazdem podczas zimy wydaje się mało znaczący, lecz dobrze pamiętać o jednej normie. Kiedy kierowca będzie nazbyt silnie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami uprzednio się rozgrzeje i roztopi, a następnie zamarznie, tworząc lód. Potrafi to doprowadzić do zaistnienia problemów jeszcze przed odjechaniem z miejsca postoju. Samochód zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Przede wszystkim nie panikować i nadmiernie mocno nie wciskać pedału gazu, jako że to zdoła wyłącznie pogorszyć sprawę. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    przede wszystkim trzeba wyprostować koła,
•    później delikatnie nacisnąć pedał gazu.
•    gdy auto rozpocznie się zakopywać, powinno się    dynamicznie wcisnąć sprzęgło,
•    potem powinno się powtórnie nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Przesadna śmiałość jest najczęstszą przyczyną stłuczek  podczas zimy. Warto zachować bezpieczny odstęp, przede wszystkim w mieście, gdzie dynamizm na drodze jest większy. Nawet najlepszy i doświadczony kierowca winien zachować przezorność podczas jazdy, nie tylko przez wzgląd na niesprzyjające warunki na ulicy, lecz dodatkowo na postępowanie pozostałych posiadaczy pojazdów.
Trudno przewidzieć zachowania każdego z uczestników ruchu, więc najrozsądniej zimą zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Niezależnie od innych samochodów na ulicy, uwagę kierowcy winna być skupiona na pieszych i rowerzystach.
 Aby uniknąć kolizji zachowaj większy odstęp. Ten prosty krok pozwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i większego pułapu bezpieczeństwa.

Nasza wypożyczalnia prowadzi najem aut dostawczych i osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wyjazd w góry, uszykowaliśmy opcję najmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Kup polisę pojazdu na raty

W dzisiejszych czasach możesz sfinansować kupno swojego samochodu na 2 sposoby:
•    Kredyt samochodowy, gdzie bank użycza ci niskooprocentowanej pożyczki, jednak będzie współposiadaczem pojazdu dopóki nie spłacisz zobowiązania.
•    Kredyt na samochód, gdzie bank udziela ci pożyczki bez dodatkowych warunków. Od samego początku jesteś wyłącznym posiadaczem auta.
W zależności od tego, na jaki wariant kredytu się zdecydujesz, będziesz zobowiązany odnaleźć stosowne zabezpieczenie AC.

Auto z kredytem samochodowym
Jeśli masz kredyt samochodowy, to bez wątpienia zapisy w dokumencie nakładają na ciebie obowiązek zakupu zabezpieczenia AC. Musi ono stosownie zabezpieczać samochód, a ilość ewentualnego zadośćuczynienia powinna pokryć koszt rat, jakie pozostaną do spłaty, czyli masz obowiązek wyszukać umowę z szerokim limitem.
Przy wyborze należytego zabezpieczenia, zwróć uwagę przede wszystkim na:
•    sumę ubezpieczenia. Gdy samochód jest nowy z salonu, powinieneś mieć możliwość asekurowania go na taką sumę, jaka jest na fakturach. Zasadne będą dodatkowo zabezpieczenia, które zapewnią, iż w momencie straty pojazdu w początkowym roku ubezpieczenia, uzyskasz refundację jego ceny z dnia nabycia.
•    Zniesienie amortyzacji. Sporo TU uwzględnia amortyzację, nawet w przypadku samochodów w pełni nowych. Kiedy nie chcesz dopłacać do naprawy auta w razie jego naruszenia, rzetelnie przejrzyj zapisy umowy AC.
•    Naprawę w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Nie zawsze jest to norma, a w przypadku, jeżeli posiadasz nowiutki samochód to niesłychanie ważne. Naprawa w Autoryzowanym Serwisie Obsługi gwarantuje utrzymanie gwarancji na pojazd oraz wykonanie wszelkich prac odpowiednio ze standardem producenta.
•    Naprawę na częściach orginalnych, ponieważ to, że wybrałeś reperację w autoryzowanym warsztacie nie symbolizuje, że do jej zrealizowania zostaną wykorzystane oryginalne części. Skontroluj zapisy w polisie, dlatego, że użycie części sygnowanych logiem producenta jest istotne w przypadku, gdy twoje auto jest na gwarancji.
•    Stałą sumę ubezpieczenia. Gdy będziesz mieć ewentualność wyboru takiej alternatywy, wskazane jest na nią zdecydować. Tym sposobem w razie zniszczenia bądź ukradnięcia samochodu, ubezpieczyciel spienięży ci odszkodowanie w wielkości wartości pojazdu w dniu jego kupienia.
Pamiętaj, że kupując ochronę będziesz musiał oznakować na niej cesję. W ten sposób w razie zniszczenia czy też przywłaszczenia pojazdu, zadośćuczynienie pozostanie wydane do banku i pokryje dalsze koszty długu.

Auto w kredycie na samochód
Kiedy zdecydowałeś się na kredyt na samochód i poza samą wierzytelnością nie masz innych zobowiązań wobec banku, masz możliwość samodzielnie zdecydować jak ubezpieczyć swoje cacko i czy w ogóle to uczynić. Nie posiadasz żadnego wymogu, jednak wskazane jest, byś przemyślał wykupienie Autocasco, nawet jak samochód nie był bardzo drogi, a twój kredyt jest mały.
Dzięki prawidłowo dobranej polisie Autocasco, jak stracisz samochód w zdarzeniu drogowym czy w wyniku złodziejstwa, spieniężone przez firmę ubezpieczeniową zadośćuczynienie, będzie mogło pokryć resztę wierzytelności w banku. Nie zostaniesz zatem bez samochodu i z kredytem.
Przy wyborze dodatkowego zabezpieczenia, zwróć uwagę szczególnie na:
•    sumę ubezpieczenia, gdyż różne ubezpieczalnie potrafią określić wartość samochodu  na odmienne sumy.
•    Naprawę w warsztacie. W przypadku aut używanych ich posiadacze zwykle posiadają do wyboru alternatywę ich naprawy w warsztacie czy też na podstawie kosztorysu. Pod warunkiem, że wybierzesz alternatywę „warsztat”, twoje auto pozostanie naprawione w wybranym serwisie bezgotówkowo. Zwyczajnie po szkodzie odstawisz je do wyznaczonego przez ubezpieczyciela warsztatu, a później odbierzesz po naprawie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe zajmie się rozliczeniem reperacji bezpośrednio z mechanikiem.

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Czy można wynająć samochód zastępczy?

Zdarzają się sytuacje, w których to my jesteśmy sprawcami wypadku. Może też tak zdarzyć się, że nie otrzymamy samochodu zastępczego od ubezpieczyciela sprawcy, nawet jeśli to była jego wina. Warto zastanowić się, jakie prawa przysługują nam w takim zakresie. Każdy kto ulegnie wypadkowi komunikacyjnemu z winy osoby trzeciej, ma szansę na uzyskania auta zastępczego, jeśli nasze jest tak poważnie uszkodzone, że musimy kilka tygodni czekać na jego naprawdę.
Abyśmy mogli jednak skorzystać z takiego przywileju, musimy posiadać specjalne oświadczenie, z którego będzie jasno wynikało kto był sprawcą wypadku komunikacyjnego. Jeżeli w wydarzeniu brało udział więcej samochodów, wówczas niezbędne będzie wezwanie policji, która wyraźnie określi osobę odpowiedzialną za zaistnienie całego zdarzenia.

Ubezpieczyciele nie tak skorzy dawać auta zastępcze

Niestety, ale walka z ubezpieczycielami bywa często bardzo trudna. Przed ubezpieczonym staje wiele papierkowych spraw do załatwienia, aby mógł otrzymać odszkodowania za wypadek komunikacyjny Warto zapoznać się ze sztuczkami ubezpieczycieli, jaki stosują, aby takiego ubezpieczenia nam nie wypłacić. Kluczowa rzecz dotyczy najmu aut zastępczych. Często bywa tak, że ubezpieczyciel skraca okres uprawnionego wynajmu samochodu tylko do momentu naprawy awarii bądź udziela odmownej decyzji na prośbę o udostępnienie samochodu. Inaczej sprawa wygląda w obowiązujących przepisach. Poszkodowany nie ma obowiązku uzasadniać ubezpieczycielowi czy wykazywać, w jakim celu było mu przydatne auto tymczasowe. Warto podkreślić, że auta zastępcze nie są zarezerwowane jedynie dla wybranych. Każdy może z nich skorzystać. Nie trzeba bać się ubiegania o to prawo.
Polecamy wypożyczalnia samochodów zastępczych Szczecin

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Jaka jest kara za brak OC w 2019

Brak przymusowego zabezpieczenia OC będzie coraz bardziej przykry dla portfela. Wpływy z mandatów dla UFG będą nadal wyższe. Argument jest prosty – żyje się nam lepiej. To nie dowcip.

Oblicz cenę OC – uniknij kary za brak ubezpieczenia.

Sprawiłeś zdarzenie drogowe bez zabezpieczenia OC? UFG  zapłaci za ciebie koszty odszkodowania, lecz w późniejszym czasie wystawi wybitnie duży rachunek. Rekordziści powinni oddać przeszło milion zł. Ażeby uregulować koszty aktywności, UFG pobiera sankcje na roztargnionych. Odpowiednio z kilkuletnim kierunkiem, od początku roku znów zapłacimy więcej.

Jaka jest kara za brak OC w 2019

Wszelka przerwa w nabyciu przymusowej polisy odpowiedzialności cywilnej dla auta jest drobiazgowo odnotowywana przez UFG. Suma kary zależy od płacy minimalnej. Ta z kolei regulowana jest ustawowo i w 2019 roku ponownie podrośnie.
W chwili obecnej płaca minimalna wynosi 2100 złotych, co w razie niewykupienia umowy OC przez przeszło 2 tygodnie oznacza sankcję 4200 zł. Poza tym rząd przyjął ostrożną wersję podwyżki płacy minimalnej, co znaczy najniższe honorarium na poziomie 2220 złotych. To automatycznie przekłada się na większe mandaty od 1 stycznia 2019 roku. Tego czasu za dłuższy deficyt umowy ubezpieczeniowej OC będziemy musieli płacić nawet 4440 zł.

To i tak znikoma podwyżka, mając na względzie, że inna partia rządowa popierała podwyżkę podnoszącą honorarium do 2278 zł, a kolejna proponowała płace na pułapie 2383 złotych.
Musimy mieć na uwadze, iż 4440 zł będzie obowiązywało kierowców aut osobowych. Sporzej będą miusieli zapłacić osoby poruszające się autami ciężarowymi czy autobusami (3-krotność najniższj krajowej, obecnie 6300 złotych). Osoby, jakie spóźnią się max. 3 dni z zakupem umowy, powinni liczyć na zmniejszenie kary do 20 % najwyższej sumy. Opóźnienie od 4 do 14 dni implikuje obligację zapłacenia 50 % maksymalnej grzywny. Planowane zwyżki przedstawiamy w tabeli poniżej.

W przeszłym roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uzyskał przychody na poziomie 158,4 miliona zł. Wysłano więcej niż 80 000 wezwań do właścicieli nieasekurowanych aut. To o 13 % więcej aniżeli w 2016 roku. Wszystko dzięki aktywności „wirtualnego policjanta”, inaczej programu analizującego dane Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wraz z danymi z ubezpieczalni.
Deficyt umowy ubezpieczeniowej nie może pozostać pominięty. Powyżej 1000 posiadaczy pojazdów dalej spłaca zobowiązanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z powodu kolizji, jakie spowodowali jeszcze w latach 90. Jeden z rekordzistów to między innymi nieletni motocyklista, który pod wpływem alkoholu uderzył w rowerzystkę, która zginęła na miejscu.
Przedstawiciele UFG ostrzegają, że najczęstszymi powodami nieprzedłużenia ubezpieczenia OC jest wygaszenie asekurowania zakupionego przez poprzedniego posiadacza auta, nieopłacenie którejś z rat bądź przekonanie, że pojazd rozwalony nie ma obowiązku być ubezpieczony. To błąd – każdy zarejestrowany pojazd musi mieć aktualną polisę OC.

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Ubezpieczenie mieszkania w bloku

Obecnie, większa część wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych nad Wisłą, jest ubezpieczone. Kłopot posiadaczy lokali polega jedynie na tym, że zazwyczaj, protekcja, którą dają polisy ubezpieczeniowe spółdzielni czy wspólnocie, nie zabezpiecza interesów właścicieli własnych mieszkań. Należałoby ponadto rozważyć kupno indywidualnego ubezpieczenia nieruchomości, gdyż, umowy ubezpieczeniowe, jakie są wliczone w czynsz, są wyraźnie gorszą możliwością dla propozycji, które obrazujemy w naszej agencji.

Czy potrzebne nam ubezpieczenie mieszkania

Głównym czynnikiem, jaki winniśmy mieć na względzie szukając lepszego asekurowania posiadłości w bloku, jest limit zabezpieczenia. Polisy ubezpieczeniowe, jakie zapewniają spółdzielnie albo wspólnoty, pozwalają na odbudowanie oraz naprawę głównych murów budynku oraz części wspólnych pomieszczenia, czyli klatek schodowych, korytarzy, piwnic.
Wyjątkiem jest sytuacja, jak pożar czy też wybuch gazu powstały z winy wspólnoty. W takim wypadku szkody poniesione przez posiadaczy mieszkań zostaną pokryte z polisy ubezpieczeniowej OC wspólnoty czy spółdzielni.
Jednakże w polisach, które zapewniają spółdzielnie czy wspólnoty, nie ma mowy o lokalach prywatnych. Takich przypadków, w jakich to spółdzielnia czy wspólnota odpowiada za szkodę w mieszkaniu prywatnym jest wszak niezwykle mało. A kiedy już się wydarzy tak, iż ubezpieczenie kupione przez spółdzielnię czy wspólnotę, chroni interesy poszczególnych posiadaczy mieszkań, to kwoty ubezpieczeniowe są śmiesznie małe. Skutkiem tego, każdy właściciel lokalu, musi sam zagwarantować sobie ochronę wykupując najlepsze zabezpieczenie posiadłości, które będzie miało najszerszy zakres ochrony z możliwych.

Co nam daje ubezpieczenie

Zakres zabezpieczenia, odnoszący się do spółdzielni, bazuje na  kluczowych ryzykach i nie gwarantuje doraźnej pomocy dla pokrzywdzonych. Sygnując u nas umowę indywidualnego ubezpieczenia mieszkania, otrzymują Państwo w standardzie rozległy pakiet usług Assistance. W ten sposób, gdy mieszkanie nie nadaje się do korzystania (np. po pożarze), poszkodowana rodzina ma prawo liczyć na zameldowanie w hotelu aż do 90 dni lub transport ocalałego mienia do wskazanego miejsca.
Podsumowując, co musi zawierać najlepsze ubezpieczenie mieszkania w bloku:
·    gwarancja pełnej rekompensaty krzywd w lokalu, na wypadek jeśli spółdzielnia albo wspólnota nie zadbała o całkowitą ochronę dla budynku, w którym mieszkasz (ubezpieczenie murów);
·    pewność zabezpieczenia każdych fragmentów lokum (nie zaledwie murów, ale także wyposażenia: wykładzin podłogowych, armatury sanitarnej, mebli w zabudowie);
·    zwrot opłat szukania przyczyny szkody, w sytuacji, gdy nie wiadomo skąd przykładowo cieknie woda;
·    pomoc w dotkliwych sytuacjach – np. zameldowanie w hotelu w wypadku zniszczenia dachu nad głową czy pomoc hydraulika, gdy pękła uszczelka;
·    gwarancja poprawnych relacji z sąsiadami, w przypadku szkód spowodowanych w ich mieniu – np. zalanie sufitu czy uszkodzenie zaparkowanego auta przez rozbrykane dziecko (OC w życiu prywatnym);
·    ochrona pochwalana przez banki, kiedy Twoje lokum stanowi zabezpieczenie kredytu.

Rozumie się samo przez się, że właściwe ubezpieczenie lokum nie jest kwestią łatwą. Kalkuluje się poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniej propozycji albowiem możesz dobrać perełkę dla siebie – czyli szeroki zakres zabezpieczenia w ciekawej kwocie. Rekomendujemy skorzystanie z naszego kalkulatora ubezpieczeń, dzięki jakiemu obliczymy Państwu umowę z dodatkowym rabatem cenowym, sięgającym nawet 50% stawki ubezpieczenia. Wskazane jest rozważyć naszą ofertę.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w prowadzeniu samochodem oraz przeszłość ubezpieczenia to nie jedyne faktory, jakie formują wysokość polisy odpowiedzialności cywilnej. Podobnie znaczące jest to, jakim podróżujesz pojazdem, a szczególnie, jaką ma on objętość silnika. Im będzie większa, tym więcej zapłacisz za ubezpieczenie. Już na etapie kupienia samochodu zastanów się, czy potężne auto będzie Ci niezbędne. Oczywiście, jeśli obowiązkowo musisz podróżować terenówką z wielką objętością silnika, nie nakłaniamy Cię do zmiany woli. Licz się niemniej jednak z tym, iż za OC zapłacisz dużo więcej aniżeli za propozycję na mały, miejski pojazd.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Kierowcom pojazdów z dużą pojemnością silnika przypisuje się większe zagrożenie uczynienia zgłoszenia. Przy większej pojemności pojazd może osiągać wyższą prędkość. Zakłady ubezpieczeniowe przyjmują zatem banalne przypuszczenie: ktoś kto posiada takie pojazd, wcześniej lub później będzie pragnął przetestować jego potencjał na jezdni.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Składka polisy OC dla pojazdu z objętością silnika ponad 3500 cm3 może być ponad 60% wyższa niż dla samochodu z pojemnością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu 2017 roku kierowcy aut płacili średnio za ochronę OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Patrząc na opisany podział łatwo nadmienić, że cena OC raptownie wzrasta przy objętości silnika ponad 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy podwyżki za samochód z obszerną objętością silnika są identyczne dla modszych i starszych posiadaczy samochodów? Wykonaliśmy kalkulację stawek polis OC na przykładzie 2 kierowców pojazdów w odmiennym wieku. Obaj posiadacze mają tożsamy samochód: Volkswagena Golfa z 2007 roku (w  czasie kalkulacji zmienialiśmy jednie pojemność jego silnika).
Doświadczony 45-letni właściciel z maksymalnymi ulgami będzie musiał zapłacić za najmniejsze ubezpieczenie odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od 12 miesięcy posiada uprawnienia do prowadzenia samochodu i nie ma nadal zniżek w OC powinien się liczyć ze zdecydowanie wyższą stawką za obowiązkowe OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja widać różnica między najkorzystniejszym i najdroższym OC dla niedoświadczonego właściciela wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale wyłącznie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Tak młodzi, jak i doświadczeni posiadacze aut mają obowiązek zapłacić więcej za umowę ubezpieczeniową auta z znaczną objętością silnika. Natomiast najmłodsi użytkownicy muszą w związku z tym wygrzebać z portfela zdecydowanie więcej gotówki. Dlatego też, to głównie oni powinni pomyśleć, czy nie lepiej na początek kupić względnie “słabszy” samochód.
A co z posiadaczami pojazdów, którzy mają obecnie samochód z sporą objętością silnika i nie planują go zmieniać? Rekomendujemy im zestawienie ofert kilkunastu ubepieczalni i wybór tego, jakie będzie najmniej surowe w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego.

                            

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote

Auto zastępcze po wypadku na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Od wielu lat
posiadacze pojazdów
walczą z ubezpieczalniami o zwrot kosztów
wynajęcia
pojazdu zastępczego na okres
naprawy rozbitego
auta. Do niedawna firmy ubezpieczeniowe zwracały
takie wydatki jednie
osobom, jakie używały samochodów do
prowadzenia firmy. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
W ostatnim czasie mnóstwo
się jednakże zmieniło,
gdyż
posiadacze aut
zyskali w sporach z ubezpieczalniami silny argument w
postaci uchwały Sądu Najwyższego, który zakwestionował
poprzednią praktykę.
Gdy więc ktokolwiek
uszkodzi wasz pojazd, nie wahajcie się
skorzystać z takiego przywileju, tym bardziej że zarówno Biuro Rzecznika
Ubezpieczonych, jak i KNFod
zawsze stały w tej myśli
po stronie poszkodowanych.
Teraz, podczas gdy ich
postawę
potwierdził
Sąd Najwyższy, jaki w rozporządzeniu
uznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów
wynajęcia
samochodu zastępczego bez względu na to, do jakich celów go używają,
firmy ubezpieczeniowe mogą tylko wykłócać się o
stawkę.
Należałoby
mieć świadomość, że w tym przypadku nie
musicie najpierw
informować ubezpieczyciela lub prosić go o
zgodę na skorzystanie z usług wypożyczalni
pojazdów. Gdy jednak nie
potrzebujecie sami „walczyć” z towarzystwem ubezpieczeniowym, możecie zostawić to po stronie
wypożyczalni pojazdów –
poniektóre z nich są wyspecjalizowane w tego typu
sytuacjach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Towarzystwa ubezpieczeniowe przez multum lat
upierały się, iż refundacja opłat
auta zastępczego z polisy OC
winowajcy przysługuje wyłącznie jednostkom, jakie używały
auta do prowadzenia przedsiębiorstwa. W teorii ci,
którzy nie byli właścicielami jakiejś
działaności, mogli ubiegać
się o pokrycie kosztów na pojazd
zastępczy w przypadku,
jeżeli mieli komplikacje z
dostępem do łączności publicznej czy też
wykazali, że pojazd jest im
konieczny do
przemieszczania chorych
czy niepełnosprawnych.  
Z interpretacją
imperatywów problemy
miały także sądy. Definitywnie
rozsupłała to uchwała SN z 17 listopada 2011 r., która głosi,
iż pokrycie opłat
poniesionych na najem
pojazdu zastępczego należy się
ponadto
osobom, które używają swojego auta w celach
prywatnych, i nie ma znaczenia, czy
mają odpowiedni dostęp do komunikacji
miejskiej.
Jednakże tu
także są wyjątki – towarzystwa ubezpieczeniowe
przeważnie nie chcą płacić za samochód zastępczy,
kiedy pokrzywdzony
ma drugi pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód
zastępczy przysługuje na okres
naprawy, to znaczy od
dnia powstania szkody
bądź od chwili wstawienia
samochodu do warsztatu (jeżeli można było nim wcześniej
jeździć) aż do chwili jego
odbioru. Inaczej wygląda to w
razie szkody całkowitej.
Ubezpieczyciele
twierdzą, iż
poszkodowany może korzystać z
pojazdu zastępczego na ich koszt do
chwili wypłaty
pieniędzy.
Lecz
werdykt Sądu Najwyższego z dnia
22 listopada 2013 r.
oświadcza,
że zwrot opłat
wypożyczenia przynależy aż do momentu
zakupienia innego
pojazdu. Nie warto
niemniej jednak
przedłużać tego okresu w
nieskończoność – jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe
udowodni waszą opieszałość w ustalaniu
formalności ewentualnie warsztatowi usługa zajmie
znacząco więcej
czasu, niż następuje to z techniki
naprawy,
odszkodowania za to nie
otrzymacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?
Jak będziecie szukać pojazdu
zastępczego, zwróćcie uwagę na 2 kwestie. Po
pierwsze:
pojazd nie ma prawo być
wyższej klasy aniżeli wasz
popsuty
pojazd – jeżeli
jeździliście np. kompaktem, możecie wypożyczyć co
jedynie auto kompaktowe
bądź mniejsze.
Po drugie: stawki, za które
wypożyczycie
auto, nie mogą
przekraczać średnich stawek w
branży lokalnej. 
Najlepiej jest
znaleźć tą
autowypożyczalnię, jaka ma już
doświadczenie z wypożyczaniem
pojazdów zastępczych,
organizowaniem
każdych formalności i
rachowaniem się bezpośrednio z
TU.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wypożyczenie
pojazdu na parę lub
kilkanaście dni to poważne obciążenie
finansowe. Nie każdą osobę stać na tak
znaczne
koszty, zwłaszcza, że
niełatwo przewidzieć, w jakim czasie
firma ubezpieczeniowa
przekaże
zadośćuczynienie i czy cała sytuacja
nie skończy się przed sądem. W takich
sytuacjach niektóre
wypożyczalnie proponują
własną pomoc i same zajmują się ściąganiem
zapłat od
towarzystw
ubezpieczeniowych, a wówczas
klient nie płaci za samochód ani
złotówki.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Kiedy wasze auto po
wypadku nie nadaje się do
dalszej jazdy, koszty holowania do
warsztatu czy innego
określonego przez was miejsca
zostaną pokryte z polisy
OC winowajcy. Nie ma
żadnych wątpliwości odnośnie
odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej
sprawcy,
jednakże
sporne kwestie pojawiają się w
sytuacji kosztów takowej
usługi.  
Właściwie
z prawem pokrzywdzony jest zobowiązany do
redukowania kosztów.
Zakłady ubezpieczeniowe, powołując się na te zapisy,
nieraz
podważają wysokość
rachunków za usługę holowania,
jeżeli ceny przekraczają
regularną  cenę na
lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie
liczcie na to, Iż TU zgodzi się na przetransportowanie
pojazdu na inny koniec państwa,
jeżeli tam nie
zamieszkujecie, a
posiadacie np. zaufanego
blacharza. Żeby ustrzec się
sporów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie
się z towarzystwem (winowajcy
lub waszym), nim
zlecicie
przewiezienie uszkodzonego
samochodu przypadkowej
jednostce holowniczej.
Dzięki temu unikniecie sporów o
stawkę – to ważne,
bowiem poniektóre pomoce
drogowe potrafią być
w
dużej mierze droższe
niż konkurencja. Prawdopodobne też, że
ubezpieczalnia
współdziała z pomocą drogową, dzięki czemu transportowanie
odbędzie się bez żadnych kosztów.

Warto zbierać wszystkie rachunki
Umowa
OC winowajcy obejmuje
nie wyłącznie cenę transportowania i
wynajmu
pojazdu zastępczego, lecz
także wszystkie
inne koszty poniesione zważywszy na brak
auta, przykładowo
koszt przewozu taxi z
domu do blacharza, z miejsca
kolizji do
mieszkania i tak dalej, jak i wydatki na
ochronę auta przed
dalszym niszczeniem, czy takie jak
wynajem miejsca parkingowego
i zakup pokrowca chroniącego uszkodzone auto
przed deszczem.
Takiego
rodzaju
dodatkowe
opłaty zakład
ubezpieczeń
w większości
wypadków refunduje,
lecz
tylko jeśli na
całość macie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
SN
uznał,
że poszkodowanym należy się zwrot
kosztów
najmu
auta. Nie musicie udowadniać,
że używacie go na co dzień i
posiadacie problem z dojazdem
komunikacją do pracy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Samochód zastępczy po wypadku na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Od wielu lat właściciele pojazdów bojują z ubezpieczycielami o zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego na okres naprawy rozbitego pojazdu. Do niedawna zakłady ubezpieczeniowe zwracały takie koszty wyłącznie jednostkom, jakie używały pojazdów do prowadzenia firmy. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Ostatnio niemało się jednak zmieniło, bo użytkownicy aut zyskali w konfliktach z towarzystwami żelazny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, który zakwestionował istniejącą praktykę. Gdy więc ktoś naruszy wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z ów przywileju, tym bardziej że zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i KNFwiecznie miały w tej myśli po stronie poszkodowanych.
W tej chwili, podczas gdy ich postawę poświadczył SN, jaki w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego bez względu na to, do jakich zamiarów go używają, TU mogą tylko wykłócać się o kwotę.
Należałoby mieć świadomość, iż w tym razie nie musicie wcześniej poinformować firmę ubezpieczeniową lub prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. W sytuacji, gdy jednak nie chcecie sami „szarpać się” z TU, możecie zostawić to po stronie wypożyczalni pojazdów – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego typu rzeczach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Ubezpieczalnie przez sporo lat upierały się, iż zwrot kosztów auta zastępczego z umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej winowajcy przysługuje co najwyżej jednostkom, które używały pojazdu do prowadzenia działalności gospodarczej. W teorii ci, którzy nie byli posiadaczami jakiejś działaności, mogli ubiegać się o zwrot opłat na pojazd zastępczy w przypadku, jeśli mieli problem z dostępem do komunikacji publicznej lub wykazali, że samochód jest im potrzebny do transportowania chorych albo niepełnosprawnych.  
Z interpretacją statutów ambarasy posiadały też sądy. Decydująco rozwikłała to uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., która głosi, że pokrycie kosztów poniesionych na najem auta zastępczego przynależy również osobom, które używają swojego auta w celach własnych, i nie ma wpływu, czy mają dobry dostęp do łączności publicznej. Ale tu również są wyjątki – ubezpieczalnie z reguły nie chcą zapłacić za samochód zastępczy, jeżeli pokrzywdzony ma drugi pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy należy się na termin reperacji, innymi słowy od chwili powstania szkody bądź od momentu wstawienia pojazdu do warsztatu (jeśli można było nim wcześniej poruszać się) aż do momentu jego odbioru. Odrębnie ma się to w razie szkody całkowitej. TU potwierdzają, iż pokrzywdzony może korzystać z samochodu zastępczego na ich koszt do momentu wypłaty odszkodowania.
Niemniej jednak orzeczenie SN z dnia 22 listopada 2013 r. oświadcza, iż zwrot kosztów pożyczenia należy się nawet do momentu zakupu innego pojazdu. Nie możesz aczkolwiek przedłużać takiego czasu w nieskończoność – jeśli zakład ubezpieczeń udowodni waszą opieszałość w załatwianiu formalności lub warsztatowi usługa zajmie znacząco więcej czasu, niż wynika to z techniki naprawy, odszkodowania za to nie zdobędziecie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Podczas gdy będziecie szukać auta zastępczego, zwróćcie uwagę na 2 kwestie. Po pierwsze: pojazd nie może być większej klasy niż wasz niesprawny pojazd – gdy podróżowaliście między innymi kompaktem, możecie nająć co maksimum auto kompaktowe albo mniejsze.
Po drugie: stawki, za które pożyczycie auto, nie mają prawa przewyższać średnich stawek na rynku lokalnym.  Najrozsądniej jest wybrać tą firmę, która ma już doświadczenie z wynajmem samochodów zastępczych, załatwianiem wszystkich formalności i rozliczaniem się bezpośrednio z zakładami ubezpieczeniowymi.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Najem auta na parę czy też kilkanaście dni to duże obciążenie pieniężne. Nie każdego stać na tak znaczne koszty, szczególnie, iż trudno zaplanować, w jakim czasie zakład ubezpieczeń odda pieniądze i czy cała sprawa nie zakończy się przed sądem. W takowych kontekstach niektóre wypożyczalnie oferują swoją pomoc i same zajmują się ściąganiem zapłat od TU, a wówczas klient nie zapłaci za pojazd ani grosza.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
W sytuacji, gdy wasze auto po stłuczce nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do warsztatu czy też innego wskazanego przez was miejsca zostaną pokryte z polisy OC winowajcy. Nie ma żadnych wątpliwości odnośnie odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej winowajcy, ale dyskusyjne rzeczy pojawiają się w przypadku kosztów takowej usługi.  
Wiernie z prawem pokrzywdzony jest zobligowany do minimalizowania opłat. Towarzystwa ubezpieczeniowe, powołując się na te zapisy, czasem podważają wartość kwitów za usługę holowania, jeśli stawki przewyższają średnią  cenę na lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że zakład ubezpieczeń zgodzi się na przewiezienie samochodu na drugi koniec kraju, jeżeli tam nie rezydujecie, a macie np. znanego mechanika. Żeby uniknąć sporów z firmą likwidującą szkodę, lepiej rozmówcie się z ubezpieczycielem (sprawcy czy też waszym), zanim powierzycie przetransportowanie rozbitego samochodu przypadkowej jednostce holowniczej.
Tym sposobem unikniecie konfliktów o sumę – to ważne, bo poniektóre pomoce drogowe potrafią być kategorycznie kosztowniejsze aniżeli konkurencja. Prawdopodobne też, iż zakład ubezpieczeń współdziała z pomocą drogową, dzięki czemu transportowanie odbędzie się bezkosztowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Polisa odpowiedzialności cywilnej winowajcy pokrywa nie tylko cenę holowania i pożyczenia pojazdu zastępczego, ale także wszelkie kolejne koszty poniesione biorąc pod uwagę brak auta, na przykład koszt przejazdu taksówką z domu do blacharza, z miejsca kolizji do domu i tak dalej, jak i koszty na ochronę pojazdu przed dalszym psuciem, czy takie jak wynajęcie miejsca parkingowego i nabycie pokrowca chroniącego uszkodzone auto przed deszczem.
Takiego rodzaju pomocne wydatki towarzystwo przeważnie refunduje, tymczasem tylko jeżeli na całość posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
SN zaaprobował, że poszkodowanym przysługuje zwrot kosztów wynajęcia samochodu. Nie musicie udowadniać, iż użytkujecie go każdego dnia i posiadacie trudności z dojazdem łącznością miejską do pracy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Najem samochoduzastępczego po kolizji – poradnik

Uczestniczyłeś w wypadku, jaki nie wydarzył się z Twojej winy i Twój pojazd jest chwilowo w naprawie? Jeżeli samochód jest Ci potrzebny do dziennego funkcjonowania, nie powinieneś się martwić – należy Ci się samochód zastępczy, jakiego koszt zostanie spłacony przez OC sprawcy zdarzenia.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o pojazd zastępczy z OC sprawcy ma prawo starać się ktoś, kto uczestniczył w stłuczce spowodowanej poprzez stronę przeciwną i w jej skutku został wyzbyty środka transportu. Nieistotne jest to, do jakich celów własnych czy zawodowych korzystasz pojazdu. Gdy stwierdzisz, że deficyt pojazdu naraża Cię na uciążliwości, masz możesz starać się o pojazd zastępczy.

Jakie dokumenty warto dołączyć do wniosku o wynajem samochodu zastępczego?
Podanie o pojazd zastępczy masz prawo złożyć wprost u ubezpieczyciela, ponieważ takie sposób w ofercie ma także wiele warsztatów i wypożyczalni samochodowych. Część z nich także oferuje tę usługę bez żadnych kosztów zdając sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na dłuższy wynajem pojazdu, a następnie podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu kosztów wprost z ubezpieczycielem winowajcy.

Aby uzyskać zastępczy samochód będziesz musiał dopełnić kilka formalności. Miej na uwadze w takim razie, ażeby zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawko kierowcy,
  • dowód rejestracyjny poszkodowanego auta,
  • numer i datę szkody,
  • dane polisy OC winowajcy,
  • kwit z towarzystwa ubezpieczeniowego z wiadomością o przyjęciu szkody do likwidacji i alternatywy wynajmu samochodu.

O czym należy pamiętać wynajmując samochód po kolizji?
Pojazd zastępczy należy Ci się niezależnie od tego, w jakich celach korzystasz ze swego pojazdu na co dzień, jednak jedynie wówczas, jeżeli nie posiadasz innego środka transportu. Gdy masz w posiadaniu drugie auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej usługi. Pamiętaj także o tym, że Twój tymczasowy środek transportu nie ma prawa być samochodem wyższej wersji niż to, jakiego właścicielem jesteś, a opłata za wynajęcie nie może przewyższać średniej ceny na rynku.

Czas korzystania z pojazdu zastępczego
Prócz tego korzystać z pożyczonego auta masz prawo już od dnia powstania szkody, nawet do momentu zabrania swego samochodu z warsztatu bądź w przypadku, kiedy wystąpi szkoda całkowita, aż do chwili nabycia nowego samochodu.
Jeśli zakład ubezpieczeń udowodni, iż nazbyt długo zwlekałeś z decyzją to może odmówić całkowitego zwrotu pieniędzy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Czym jest ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW nie tylko komunikacyjne
Ubezpieczenie NNW nie jest przeznaczone tylko dla kierowców. Zabezpieczyć się może w istocie każdy, kto potrzebuje zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed wynikami nieszczęśliwych wypadków.
Umowa ta potrafi się okazać w szczególności przydatna dla osób uprawiających sport, dla dzieci i młodzieży szkolnej, dla osób wyjeżdżających na wakacje. Limit polisy jest plastyczny i zdołasz go bez kłopotu dopasować do swych potrzeb i wymagań. Masz prawo kupić jedynie zabezpieczenie NNW (np. NNW szkolne), bądź w pakiecie (np. z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej pojazdu).

Ile to kosztuje NNW?

Stawki tego asekurowania różnią się od siebie w zależności od tego, jaki obszar protekcji masz zagwarantowany i jaki wariant wybierzesz. Wysokość polisy szacuje się w zależności od wielkości kwoty zabezpieczenia, czyli najwyższej możliwej sumy wypłaty. Im większa wartość asekurowania, tym większa składka. Aktualnie, maksymalna suma asekurowania wynosi 20000 złotych (w przypadku NNW kierowcy samochodu).
Na cenę umowy ubezpieczeniowej ma wpływ ponadto:
– Twój wiek,
– Twój stan zdrowia,
– zawód, jaki praktykujesz.
Gdy ubezpieczalnia zakwalifikuje Cię do gromady większego ryzyka, zapłacisz więcej.
Z kolei tańsze umowy ubezpieczeniowe posiadają więcej wyłączeń – w umowie znajdziesz opis kilku sytuacji, gdzie pomimo wystąpienia wypadku, ubezpieczalnia nie spienięży Ci zadośćuczynienia. Schematycznie do wykluczeń należy jazda pod wpływem alkoholu albo narkotyków, czy stłuczka spowodowana intencjonalnie.
Na jak długo zakupuje się komunikacyjne NNW?
Zabezpieczenie komunikacyjne NNW zakupuje się na czas trwania obowiązującej umowy OC, a więc maksymalnie na 12 miesięcy. Co jednakże w razie, kiedy zdecydujemy się na nabycie NNW już po zawarciu polisy OC? Wówczas zakład ubezpieczeń policzy składkę na NNW pomniejszoną o okres trwania istniejącej polisy odpowiedzialności cywilnej.

Sprawdź również tanie OC Gefion Kalkulator

5.00 avg. rating (94% score) - 1 vote