Samochód zastępczy po wypadku na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Od wielu lat właściciele pojazdów bojują z ubezpieczycielami o zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego na okres naprawy rozbitego pojazdu. Do niedawna zakłady ubezpieczeniowe zwracały takie koszty wyłącznie jednostkom, jakie używały pojazdów do prowadzenia firmy. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Ostatnio niemało się jednak zmieniło, bo użytkownicy aut zyskali w konfliktach z towarzystwami żelazny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, który zakwestionował istniejącą praktykę. Gdy więc ktoś naruszy wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z ów przywileju, tym bardziej że zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i KNFwiecznie miały w tej myśli po stronie poszkodowanych.
W tej chwili, podczas gdy ich postawę poświadczył SN, jaki w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów najmu pojazdu zastępczego bez względu na to, do jakich zamiarów go używają, TU mogą tylko wykłócać się o kwotę.
Należałoby mieć świadomość, iż w tym razie nie musicie wcześniej poinformować firmę ubezpieczeniową lub prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. W sytuacji, gdy jednak nie chcecie sami „szarpać się” z TU, możecie zostawić to po stronie wypożyczalni pojazdów – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego typu rzeczach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Ubezpieczalnie przez sporo lat upierały się, iż zwrot kosztów auta zastępczego z umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej winowajcy przysługuje co najwyżej jednostkom, które używały pojazdu do prowadzenia działalności gospodarczej. W teorii ci, którzy nie byli posiadaczami jakiejś działaności, mogli ubiegać się o zwrot opłat na pojazd zastępczy w przypadku, jeśli mieli problem z dostępem do komunikacji publicznej lub wykazali, że samochód jest im potrzebny do transportowania chorych albo niepełnosprawnych.  
Z interpretacją statutów ambarasy posiadały też sądy. Decydująco rozwikłała to uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., która głosi, że pokrycie kosztów poniesionych na najem auta zastępczego przynależy również osobom, które używają swojego auta w celach własnych, i nie ma wpływu, czy mają dobry dostęp do łączności publicznej. Ale tu również są wyjątki – ubezpieczalnie z reguły nie chcą zapłacić za samochód zastępczy, jeżeli pokrzywdzony ma drugi pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy należy się na termin reperacji, innymi słowy od chwili powstania szkody bądź od momentu wstawienia pojazdu do warsztatu (jeśli można było nim wcześniej poruszać się) aż do momentu jego odbioru. Odrębnie ma się to w razie szkody całkowitej. TU potwierdzają, iż pokrzywdzony może korzystać z samochodu zastępczego na ich koszt do momentu wypłaty odszkodowania.
Niemniej jednak orzeczenie SN z dnia 22 listopada 2013 r. oświadcza, iż zwrot kosztów pożyczenia należy się nawet do momentu zakupu innego pojazdu. Nie możesz aczkolwiek przedłużać takiego czasu w nieskończoność – jeśli zakład ubezpieczeń udowodni waszą opieszałość w załatwianiu formalności lub warsztatowi usługa zajmie znacząco więcej czasu, niż wynika to z techniki naprawy, odszkodowania za to nie zdobędziecie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Podczas gdy będziecie szukać auta zastępczego, zwróćcie uwagę na 2 kwestie. Po pierwsze: pojazd nie może być większej klasy niż wasz niesprawny pojazd – gdy podróżowaliście między innymi kompaktem, możecie nająć co maksimum auto kompaktowe albo mniejsze.
Po drugie: stawki, za które pożyczycie auto, nie mają prawa przewyższać średnich stawek na rynku lokalnym.  Najrozsądniej jest wybrać tą firmę, która ma już doświadczenie z wynajmem samochodów zastępczych, załatwianiem wszystkich formalności i rozliczaniem się bezpośrednio z zakładami ubezpieczeniowymi.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Najem auta na parę czy też kilkanaście dni to duże obciążenie pieniężne. Nie każdego stać na tak znaczne koszty, szczególnie, iż trudno zaplanować, w jakim czasie zakład ubezpieczeń odda pieniądze i czy cała sprawa nie zakończy się przed sądem. W takowych kontekstach niektóre wypożyczalnie oferują swoją pomoc i same zajmują się ściąganiem zapłat od TU, a wówczas klient nie zapłaci za pojazd ani grosza.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
W sytuacji, gdy wasze auto po stłuczce nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do warsztatu czy też innego wskazanego przez was miejsca zostaną pokryte z polisy OC winowajcy. Nie ma żadnych wątpliwości odnośnie odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej winowajcy, ale dyskusyjne rzeczy pojawiają się w przypadku kosztów takowej usługi.  
Wiernie z prawem pokrzywdzony jest zobligowany do minimalizowania opłat. Towarzystwa ubezpieczeniowe, powołując się na te zapisy, czasem podważają wartość kwitów za usługę holowania, jeśli stawki przewyższają średnią  cenę na lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że zakład ubezpieczeń zgodzi się na przewiezienie samochodu na drugi koniec kraju, jeżeli tam nie rezydujecie, a macie np. znanego mechanika. Żeby uniknąć sporów z firmą likwidującą szkodę, lepiej rozmówcie się z ubezpieczycielem (sprawcy czy też waszym), zanim powierzycie przetransportowanie rozbitego samochodu przypadkowej jednostce holowniczej.
Tym sposobem unikniecie konfliktów o sumę – to ważne, bo poniektóre pomoce drogowe potrafią być kategorycznie kosztowniejsze aniżeli konkurencja. Prawdopodobne też, iż zakład ubezpieczeń współdziała z pomocą drogową, dzięki czemu transportowanie odbędzie się bezkosztowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Polisa odpowiedzialności cywilnej winowajcy pokrywa nie tylko cenę holowania i pożyczenia pojazdu zastępczego, ale także wszelkie kolejne koszty poniesione biorąc pod uwagę brak auta, na przykład koszt przejazdu taksówką z domu do blacharza, z miejsca kolizji do domu i tak dalej, jak i koszty na ochronę pojazdu przed dalszym psuciem, czy takie jak wynajęcie miejsca parkingowego i nabycie pokrowca chroniącego uszkodzone auto przed deszczem.
Takiego rodzaju pomocne wydatki towarzystwo przeważnie refunduje, tymczasem tylko jeżeli na całość posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
SN zaaprobował, że poszkodowanym przysługuje zwrot kosztów wynajęcia samochodu. Nie musicie udowadniać, iż użytkujecie go każdego dnia i posiadacie trudności z dojazdem łącznością miejską do pracy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes